Standart plemene whippet
O plemeni jako takovém se dá hovořit teprve tehdy, je-li vytvořen plemenný standard. Ten je formulován nejen proto, aby se jednotlivá plemena od sebe odlišila, ale také z toho důvodu, aby mohlo docházet k hodnocení a srovnání kvalit jedinců daného plemene.
Standard tvoří a posléze může měnit pouze "země původu", což je v případě whippetů Velká Británie.
"Whippet se rovná síle, rovnováze, eleganci a kráse"
HLAVA - měla by působit dojmem psa, který je ostražitý, energický, elegantní, vyvážený a inteligentní. Temeno a tlama by měly být stejně dlouhé. Tlama by měla mít dostatečný prostor pro zuby a čelisti a nesmí být příliš úzká nebo příliš široká. Pigment kolem očí, rtů a nosu se může lišit, protože jsou povoleny všechny barvy.
ČELISTI - silné, mohutné, dobře modelované, s dokonalým nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo.
OČI - oválné, jasné s velmi ostražitým výrazem. Černě pigmentovaný pes má obvykle velmi tmavé oči, zatímco modře pigmentovaný pes může mít světlejší duhovku. Je žádoucí aby okolí očí bylo plně pigmentované. Naopak není žádoucí, aby jedno oko nebo obě byly modré nebo porcelánové.
NOS - čenich černý; u modrých psů je namodralá barva povolena, játrově zbarvený čenich je povolen u krémových a ostatních zesvětlujících barev, u bílých či strakatých je povolen tzv. motýlí nos.
UŠI - růžicové, malé, tvořené jemnou kůží. Když je pes ve střehu, uši by měly být složené a po stranách mírně zakřivené. Neměly by směřovat přímo do stran nebo stát rovně vzhůru.
KRK - dlouhý, svalnatý, elegantně klenutý. Krk by měl být správně nastaven s hladkým přechodem od ramen a horní linie s elegantním obloukem. Měl by celkově vyrovnávat proporce psa a neměl by být moc úzký, krátký ani příliš dlouhý.
HORNÍ LINIE (topline) - tvoří v bedrech půvabný oblouk, ale záda psa by neměla být hrbatá. Hřbetní linie se nesmí zplošťovat ani končit příliš prudce, což je dnes běžná chyba. Horní a spodní linie by spolu měly vzájemně ladit.
HŘBET - široký, dobře osvalený, pevný, spíše delší. Pes který má hřbet příliš dlouhý nebo příliš krátký ztrácí pro plemeno typický, vyrovnaný dojem.
BEDRA - vzbuzují dojem mohutnosti a síly.
HRUDNÍK - velice hluboký, poskytující velký prostor pro srdce, hluboký hrudní koš, dobře modelovaný. Žebra dobře klenutá a dobře osvalená u hřbetu. Výrazem "velmi hluboký" rozumíme až k lokti. "Dostatek prostoru pro srdce" znamená, že hrudník/žeberní koš by neměl být příliš krátký, neměl by být příliš kulatý ani příliš plochý.
BŘICHO - s výrazným vtažením.
OCAS - dlouhý, zužující se, v akci nesený v jemné křivce, ale ne výše než na úrovni hřbetu.
HRUDNÍ KONČETINY - hrudní končetiny rovné a svislé, s vyrýsovanou lopatkou, přední fronta ne příliš široká. Lopatky - dobře směřující vzad s plochými svaly. Lopatky dosahují až k vrcholu páteře, kde se zřetelně rýsují do kohoutku. Paže - přibližně stejné délky jako lopatky.
Lokty - spadají přímo pod kohoutek při pohledu z boku. Nadprstí - silná, lehce pružící. Přední tlapky - oválné, dobře oddělené mezi prsty, klouby dobře klenuté, pevné polštářky, silné drápy.
PÁNEVNÍ KONČETINY- přirozeném postoji pes pokrývá dostatečně velký prostor.Stehna - široká napříč. Kolena - dobře zaúhlená, bez přehánění. Lýtka - dobře vyvinutá. Pata - dostatečně nízko posazená. Zadní tlapky- oválné, dobře oddělené mezi prsty, klouby dobře klenuté, pevné polštářky, silné drápy.
CHODY / POHYB - Měl by ukázat velkou volnost v akci. Z profilu je viditelný dlouhý přirozený krok, zatímco drží oblouk horní linie. Hrudní končetiny mají dobrý předkrok, nízko nad zemí. Pánevní končetiny se dobře podsunují pod trup, což umožňuje vydatný a silný posun. Pohyb celkově nesmí vypadat ochable, ani s vysokou akcí končetin, ani krátce ani drobivě. Správný pohyb při pohledu zpředu i zezadu.
VÝŠKA - Norma neurčuje minimální / maximální výšku. Anglická norma z roku 1945 říká: požadovaná kohoutková výška: psi: 47-51 cm feny: 44-47 cm
"Rozhodčí by měl používat svou vlastní uvážlivost a neměl by za velikost penalizovat jinak dobrý exemplář." Jinými slovy – pes by měl být posuzován jako celek.